Bojové umenie

Autor: Alžbeta Rajčanová | 30.10.2015 o 12:53 | (upravené 10.2.2016 o 21:16) Karma článku: 3,63 | Prečítané:  572x

Čo znamená slovné spojenie bojové umenie? Dve tak veľmi odlišné slová, ktoré ale keď spojíte vznikne niečo úžasné. V nasledujúcom článku sa to pokúsim objasniť, konkrétne budem písať o karate ako o bojom umení.   

Boj. Pod týmto pojmom si predstavím niečo namáhavé, tvrdé a možno aj kruté a neželané. Umenie. Umenie je vlastne schopnosť pretvárať niečo bežné na niečo výnimočné. Prosto objaviť krásu v zdanlivej všednosti. Aj západ slnka sa za rok udeje 365-krát, stáva sa bežným. No keď maliar zachytí styk slnka s hladinou mora, stáva sa to niečím iným. Niečím, čo nás prinúti zamyslieť sa.

Tak isto to funguje aj pri bojových umeniach. Zmení obľubu bitky k ceste fyzickej a psychickej zdatnosti. Podáva nám obraz nás samých cez tvrdú prácu. Pri správnom postoji k bojovým umeniam človek mení, formuje a rozvíja nielen kondíciu a prácu s telom ale aj ducha a charakter. Samotný tréning je pôsobiskom preukázania charakteru. Keď cvičiaci nevládze, zápasí sám so sebou a ešte aj so "súperom" dochádza k ukazovaniu emócií. Musíš sa premôcť, pracovať s ostatnými a zanechať všetky svoje starosti a myšlienky pred dojo ( v preklade miesto cesty - t.j. miesto praktikovania-cvičenia bojových umení). Len zostaneš v tichu, sústredíš sa na každý jeden nádych a výdych. Si pozorný. Do boja vstupuješ s čistým svedomím a tak isto z neho aj vystupuješ. Hlavným cieľom je zvíťaziť. Ale otázne je nad kým. Mnohí ľudia si odpovedia na túto otázku nesprávne. Každý jeden z nás bojujeme so sebou. Preto vždy prehrávame a víťazíme vzhľadom na seba. 

Je pomerne namáhavé očistiť sa úplne od akýchkoľvek myšlienok. Ale dá sa to. Aj mne sa to už zopárkrát podarilo :). V okamihu, ktorý je úplne pokojný, má ale absolútnu pozornosť.

Takže takto funguje tréning. Sme tam práve v tej chvíli a venujeme všetku svoji silu a energiu do praktikovania. Ale čo po skončení? V podstate sa nič nezmení. Prezlečiete sa, porozprávate sa s priateľmi ( ktorých si pri bojových umeniach určite nájdete ) a odchádzate. No už to nie ste presne taký ako predtým. Už ste v inej chvíli, v inom okamihu, v inej prítomnosti. Pokročili ste na svojej ceste. Stali ste sa zdatnejším. Oddýchli ste si a načerpali prirodzenú energiu, ktorú cvičenie ponúka. 

Ja osobne ďakujem karate za tieto možnosti robiť malé krôčiky k zlepšovaniu samej seba. Praktikovanie tohto bojového umenia totiž prinieslo do môjho života veľmi veľa a určite ešte mnoho prinesie. 

Preto keď rozmýšľate nad zlepšením kondície alebo máte chuť cvičiť, odporúčam bojové umenia. Z vlastnej skúsenosti. Každopádne primárne nezáleží na tom, čo, kde, kedy praktikujete. Dôležité je, aby ste to robili pozorne, pokojne, s čistým svedomím a naplno. Dajte sa do toho a užívajte si život, ktorý je plný boja a zároveň aj možností vidieť v obyčajných veciach nevšednú krásu. 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Alternatíva pre Nemecko skutočnú alternatívu neponúka

Merkelová voľby vyhrala a ostáva mocná. Európa je naozaj vďačná.


Už ste čítali?